Soja: jakie przetwory mogą z niej powstać?

Jest jedną z ważniejszych roślin strączkowych na świecie, a dieta z jej udziałem każdemu z nas wyjdzie na zdrowie. Soja, bo o niej mowa, to wspaniałe źródło białka, dlatego też z jej ziaren tak chętnie korzysta kuchnia roślinna. To również ciekawy dodatek do wielu smacznych i zdrowych potraw, po które sięgamy coraz chętniej. Soja jest też rośliną, z której można wyczarować wiele wspaniałych przetworów. Co warto wiedzieć na ich temat? Z jakimi produktami sojowymi możemy się spotkać najczęściej w naszych sklepach?

Tofu – nieograniczone możliwości

Tofu to produkt, z którego kuchnia wegańska korzysta bardzo chętnie. Kuchnia wegańska korzysta z niego jako z ciekawej alternatywy dla mięsa oraz ryb, gdyż w zależności od tego, z jakich przypraw skorzystamy, tofu może stać się zamiennikiem niemal dla każdego produktu pochodzenia zwierzęcego. Choć powstające z mleka białej soi tofu często bywa określane mianem „roślinnego sera”, można z niego przyrządzać wegańskie klopsiki oraz kotlety. Obecność tofu często uwzględniają też przepisy na warzywne sałatki oraz zupy, w których staje się ono pożywnym dodatkiem.

Tempeh – sposób na roślinny gulasz

Tempeh to kolejny przetwór sojowy, który w naszych kuchniach pojawia się coraz częściej. Ta biaława masa, sporządzana ze sfermentowanej soi, może stać się wegańskim kotletem i głównym składnikiem jarskiego burgera. Obecność tego produktu często uwzględniają też przepisy na jarskie zupy, choć najczęściej z tempehem można się spotkać w wegańskich gulaszach. Odpowiednio doprawiony, połączony z duszonymi warzywami, może zaskoczyć swym smakiem nawet tych, którzy nie wyobrażają sobie dobrej kuchni bez mięsa.

Sos sojowy – niezwykła przyprawa jej właściwości

Jednym z najpopularniejszych produktów z soi jest sos, który świetnie sprawdza się zarówno w kuchni roślinnej, jak i w daniach mięsnych. Dlaczego warto po niego sięgać? Bo ta przyprawa doskonale podkreśla smak wielu potraw, a jednocześnie wzbogaca je o sporą ilość protein oraz aminokwasów.

Miso – roślinna pasta dla każdego

Miso to kolejny produkt z soi, który w kuchni wegańskiej (i nie tylko) cieszy się bardzo dużą popularnością. Ta roślinna pasta, powstająca w procesie fermentacji sojowej, może rewelacyjnie sprawdzić się jako dodatek do zup i bulionów, które staną się ciekawym urozmaiceniem naszej diety, a jednocześnie – cennym wsparciem dla naszego układu odpornościowego.

Tamari – zdrowa alternatywa dla soli

Tamari to płyn, który powstaje w trakcie sporządzania miso. W jaki sposób można go wykorzystać? Ze względu na ciekawy smak, płyn ten z powodzeniem jest wykorzystywany jako przyprawa, uznawana za znacznie zdrowszą alternatywę dla soli. Wystarczy kilka kropel, by nasze dania zyskały wyjątkowy smak, a jednocześnie – zwiększyły swą wartość odżywczą.

Mleko sojowe – alternatywa dla krowiego mleka

Kuchnia wegańska chętnie sięga po mleko sojowe, będące bardzo dobrą alternatywą dla mleka krowiego. Jest to roślinny napój, który pozyskuje się z namoczonych nasion soi. Napój taki może stać się dodatkiem do owsianki, można go też wykorzystać jako składnik wegańskich koktajli. Z sojowego mleka można też przyrządzić wiele oryginalnych potraw – smacznych, sycących, a przede wszystkim zdrowych.

Soja to wyjątkowa roślina strączkowa, z której można wyczarować wiele wspaniałych produktów spożywczych. Będą one cennym wsparciem dla tych, którzy szukają urozmaicenia oraz dla tych, dla których dieta roślinna stała się sposobem na życie.

1 thought on “Soja: jakie przetwory mogą z niej powstać?

Comments are closed.