Dania i napoje greckich wysp – Korfu, Lefkady, Itaki, Kefalonii i Zakynthos

Każda z tych greckich wysp ma swoje specjalności. Warto się na nie skusić i poznać ulubione smaki mieszkańców tych greckich rajów:

1). Kuchnia Korfu:

a). Souvlaki – szaszłyki z kurczaka („kotopoulo”), wieprzowiny („choirino”) lub wołowiny („voeio kreas”), podawane w picie lub z chlebem, zawsze z dodatkiem sosu tzatziki. Charakterystyczny smak nadają im oregano, chili i suszony tymianek, którymi doprawiane jest mięso. Danie jest serwowane niemal w każdej restauracji na wyspie.
b). Stifado – jest to gulasz w sosie pomidorowym z dodatkiem cynamonu i dużą ilością cebuli, gotowanym w czerwonym wytrawnym winie. Na Korfu zazwyczaj przygotowywany jest z wołowiny.
c). Sofrito – pod tą nazwą kryją się różne dania serwowane w Ameryce Południowej, Hiszpanii i Portugalii. Na Korfu oznacza ona stek cielęcy długo gotowany w sosie z białego wina, z dużą ilością czosnku i natką pietruszki, podawany z reguły z ryżem lub ziemniaczanym puree.
d). Pastitsada Korfiatiki – jest to tradycyjne niedzielne danie przygotowywane z mięsa wołowego lub drobiu z sosem pomidorowym, doprawione dużą ilością cebuli, czosnku, świeżego pieprzu, soli i cynamonu, podawane z makaronem i posypywane serem parmezan.

2). Kuchnia Lefkady:

a). Loukaniko i salami – kiełbasy i salami: aromatyczne, mocno pieprzne, wędzone z dodatkiem czosnku – od wieków stanowią integralną część kuchni tej wyspy.
b). Avgotaracho/bottarga – jest to suszony kawior ryb hodowanych w lagunach, najczęściej cefala pospolitego lub tuńczyka błękitnopłetwego. Był rarytasem już w starożytności i stanowi istną bombę witaminową. Jego przygotowanie obejmuje płukanie, solenie, suszenie na słońcu i obtaczanie w topionym wosku. Obecnie kupić go możemy w postaci proszku, jako dodatek do spaghetti, sałatek i sosów, lub w postaci suszonych podłużnych „kiełbasek”.
c). Miód tymiankowy – jest to słodki przysmak z macierzanki hodowanej w okolicach Athani i Dragano. To chluba Lefkady.
d). Pasteli – to ciasteczka przypominające polskie sezamki, czyli plaster sprasowanego sezamu z miodem i orzechami.
e). Mandolato – nugat z prażonymi migdałami. Historia mówi, że jego smak wyjątkowo przypadł do gustu bizantyjskiemu cesarzowi Justynianowi. Poczęstowanie cesarza tym przysmakiem podczas spotkania z Teodorą, córką tresera niedźwiedzi z Konstantynopola zaowocowało mezaliansem.
f). Soumada/orszada – jest to niealkoholowy napój na bazie zgniecionych migdałów z dodatkiem dużej ilości cukru oraz wody różanej lub pomarańczowej.
g). Wino z winorośli Vertzami – to czerwone wino wytrawne powstaje z winogron hodowanych na wapiennych zboczach wzgórz (na wysokości 200-700 m n.p.m.) w wioskach interioru i dojrzewa w dębowych beczkach. Prawdopodobnie pierwsze szczepy Vertzami przywieźli na Lefkadę Wenecjanie podczas okupacji wyspy.

3). Kuchnia Itaki:

a). Revani/ravani – ciasto z ryżu lub kaszy manny, z miodem, oliwą z oliwek, skórką pomarańczy i niewielkim dodatkiem cytryny, pieczone w głębokiej patelni.
b). Riganada – kromki chleba podane z fetą, oregano i pomidorami.
c). Chicken cherepa – kurczak w marynacie z ziół, czosnku, i białego wina pieczony z ziemniakami i świeżymi pomidorami, z dodatkiem soku z cytryny. Jest to tradycyjne danie Itaki, popularne także na Kefalonii.
d). Fig pie – przysmak spożywany na tej wyspie od ponad 100 lat. Robi się go ze zmielonych fig, zmieszanych z orzechami włoskimi, sezamem, migdałami, brązowym cukrem, cynamonem i miodem.

4). Kuchnia Kefalonii:

a). Bourbourella – zupa z fasoli, z pieprzem, solą i oliwą z oliwek.
b). Riganada – grillowany chleb z oliwą z oliwek i oregano serwowany jako dodatek do potraw.
c). Strapatsada – jajka z pomidorami smażone na oliwie, przyprawione solą i pieprzem.
d). Wina – robola (białe wytrawne wino z lekką nutą cytrusową), mavrodafni (bordowo-brązowe, niemal nieprzejrzyste słodkie wino, znane też jako „czarny Laurel”), muskat (białe słodkie wino).

5). Kuchnia Zakynthos:

a). Kuneli kokkinisto – królik w sosie pomidorowym z czosnkiem, lokalnymi ziołami i mlekiem kozim.
b). Kotopulo gemisto – kurczak nadziewany wątróbką drobiową, podawany z ryżem i ostrym serem.
c). Patseta gemisti sto furno – pieczona wieprzowina bez kości z czosnkiem, solą, rozmarynem i pieprzem.
d). Melitzanes skordostumpi – sos pomidorowy z czosnkiem, oliwą z oliwek i sosem winegret.
e). Ser ladotiri – ostry ser produkowany z owczego lub koziego mleka, dojrzewający w glinianych naczyniach w zalewie z oliwy z oliwek.
f). Chleb Eftazymo – chleb pieczony z anyżem i cukrem wyłącznie na Wielkanoc i Boże Narodzenie oraz na uroczystość zaślubin.
g). Wino Verdea – najbardziej charakterystczne dla Zakynthos wytrawne białe wino, nazywane „winem bogów”. Całkowita roczna produkcja tego trunku na wyspie to w ostatnim czasie 800 tysięcy litrów.

Największe przysmaki kuchni litewskiej